رتبه بندی

رتبه بندی شرکت ها چیست؟


رتبه بندی در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره‌وران می‎باشد. برای اجرای هر پروژه باید توان شرکتهای دارنده گواهی صلاحیت، طبق ضوابط آیین نامه ارجاع کار به پیمانکاران، توسط‌ دستگاه‌های اجرایی ذیربط ارزیابی شود. دریافت گواهی صلاحیت، مرحله اول از فرآیند احراز صلاحیت شرکتهای متقاضی حضور درمناقصات دولتی و پروژه‌های بزرگ می‌باشد.
شرکت ها از لحاظ نوع فعالیت برای دریافت رتبه به 5 دسته تقسیم می‌شوند که رتبه هر یک از این دسته‌ها توسط نهاد خاصی صادر می‌گردد و مراجعه هر شرکت برای دریافت رتبه باید به اداره مربوطه صورت گیرد:
 

طریقه رتبه بندی شرکت ها

نمایندگان شرکت ها شخصاً نمی‌توانند به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و یا استانداری، مراجعه نمایند. بدین منظور باید از طریق ثبت پویا پروژه که کار رتبه بندی را به صورت تخصصی انجام می دهد اقدام نمایند.
طبق آیین نامه، یک سری پارامترهایی برای تعیین صلاحیت تعیین گردیده است که شرکت ثبتی حقوقی ثبت پویا پروژه با بهره گیری از تجربیات خود کاملا به آنها آگهی داشته که کمیته تشخیص صلاحیت و رتبه بندی با توجه به این پارامترها و شاخص‌ها، امتیاز عوامل تعیین کننده شرکت مورد نظر را تعیین می‌نماید. در صورتی‌که شرکت موفق به کسب حدنصاب امتیاز گردید و تعیین صلاحیت شد، گواهی رتبه صادر می‌گردد.
گواهي رتبه، مجوز رسمي است كه براساس ضوابط توسط سازمان‌های ذیربط (که هم اکنون استانداری هر استان و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری می‌باشد)، به منظور اعلام صلاحيت و رتبه اشخاص حقوقی صادر مي‌گردد و بر اساس آن شرکت ها می توانند در مناقصات پروژه های عمرانی حضور یابند

تعریف رتبه بندی شرکت

رتبه بندي يك نوع معيار تشخيص صلاحيت است كه توسط معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردی ریاست جمهوری براي پيمانكاران و شركت ها اتخاذ مي شود.
شركت هاي پيمانكاري با توجه به قراردادها و امكانات و افراد امتيازآور از 1 تا 5 رتبه بندي مي شوند ولي شركت هاي مشاور از 1 تا 3 رتبه بندي اخذ مي كنند.
كار شركت هاي پيمانكاري بيشتر در زمينه اجرايي و اجراي پروژه هاي عمراني و قردادهاي اجرايي در زمينه ساخت و نظارت بر پيمانكار است ولي شركت هاي مشاور در زمينه طراحي و نظارت، و نظارت بر ساخت فعاليت مي كنند و واسطه بين پيمانكار و كارفرما هستند.

آنچه باید درباره رتبه بندی شرکت ها بدانید!!!

لیست مدارک مورد نیاز جهت رتبه بندی اشخاص حقوقی(شرکت ها) گرید

1- کپی صفحه اول و دوم شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسان
2- کپی کارت ملی(پشت و رو) +کپی مدارک تحصیلی اعضاء هیئت مدیره
3- پرینت سوابق کاری (بیمه) مدیران و ارائه گواهی کار از محل اشتغال برحسب سوابق بیمه ای
4- کپی پایان خدمت کلیه اعضای هیات مدیره (مشمول نظام وظیفه) از متولدین 1338 به بعد
5- دو قطعه عکس 3*4 از اعضای هیئت مدیره ومدیرعامل
6- کپی اظهارنامه مالیاتی به انضمام اسناد مورد نیاز
7- کپی اساسنامه
8- کپی اظهارنامه /شرکتنامه/تقاضانامه شرکت